ZWROT PROWIZJI- NIEZBĘDNE INFORAMCJE

Wprowadzenie

Zwrot prowizji z kredytów zamkniętych to temat, który budzi zainteresowanie wielu osób. Czy bank zwróci prowizję? To pytanie często pojawia się w dyskusjach, gdyż prowizja często stanowi istotny element całkowitego kosztu kredytu.

Kontrowersje

Przez lata kwestia zwrotu prowizji była przedmiotem sporów. Kredytobiorcy twierdzili, że wcześniejsza spłata kredytu powinna skutkować zwrotem nie tylko odsetek, ale także innych kosztów, w tym prowizji i ubezpieczenia.

Pozycja banków

Banki przez lata argumentowały, że zwrot prowizji byłby nieuzasadniony, gdyż jest to opłata stała, niezależna od czasu spłaty kredytu. Dlatego na początku wszystkie sprawy kończyły się w sądzie.

Wyrok TSUE

Jednak wyrok TSUE z 2019 roku wyjaśnił tę kwestię. Dziś wiadomo, że kredytobiorca ma prawo do zwrotu wszelkich opłat po wykonaniu wcześniejszej spłaty kredytu. 

Kwalifikacja do zwrotu

Kto kwalifikuje się do zwrotu prowizji? Zwrot prowizji dotyczy kredytów zaciągniętych po 18 grudnia 2011 roku, które zostały zamknięte przed terminem oraz nadpłacone.

  • Kredyty gotówkowe na osobę fizyczną zawarte po 18.12.2011 r.
  • Kredyty hipoteczne zawarte między 18.12.2011 – 21.07.2017 r. (kwota kredytu max 255 550 zł).
  • Kredyty hipoteczne zawarte po 22.07.2017 r.
  • Pożyczki pozabankowe.

Ile można zyskać

Bank ma obowiązek zwrócić prowizję i inne koszty za okres między rzeczywistą spłatą a terminem zamknięcia z umowy.

Podsumowanie

Zwrot prowizji z kredytu to realna możliwość dla wielu osób. Warto więc spróbować odzyskać swoje pieniądze. Przygotujemy dla Ciebie odpowiedni wniosek. Przed tym bezpłatnie przeanalizujemy, czy Twoje zobowiązanie spełnia warunki zawarte w przepisach. Do analizy wystarczy raport BIK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *